Šperky jsou v první řadě určeny k tomu, aby nás zkrášlovaly, proto s nimi zacházejte šetrně
Šperk navlékejte jako poslední a sundávejte jako první.
Pozor na různé kosmetické a čisticí prostředky. Všechny tyto látky mohou urychlit stárnutí vašeho šperku, některé ho mohou dokonce úplně znehodnotit.
Šperk sundejte všude tam, kde může přijít do styku s vodou a odložte ho i před sportovními aktivitami a spaním. Chlór, slanou vodu, ale i pot šperky opravdu nemilují. Chlór poškozuje a mění barvu mnoha kovů a může tedy poškodit šperky s kovovými komponenty včetně těch z nerezové oceli a stříbra. Chlór také může nenávratně poškodit leštěný povrch některých drahých kamenů a drahokamů. Pot a slaná voda není skvělá pro náramky z kůže, kde se mohou vytvářet plísně a nesvědčí ani šperkům ze stříbra a korálků, kde hrozí trvalé poškození.
Šperk odložte i tehdy sluníte-li se se na slunci u bazénu či na pláži. Přímé sluneční paprsky mohou vybělit určité barvy a materiály na šperku a způsobit i oslabení elastických vláken, lanek a dalších návlekových materiálů, které pak mohou snadno prasknout, nebo se přetrhnout či zlomit.
Pozor na mechanické a povrchové poškození, šperk proto násilím nenatahujte a nepřehýbejte může dojít k trvalému poškození např. k roztržení, natažení, nebo pokřivení.
Šperk pravidelně čistěte. Po sundání otřete šperk čistou měkkou tkaninou, odstraníte tím mastnotu a pot. Případně můžete použít vlažnou vodu s kapkou jemného mýdla a jemný (měkký) kartáček na zuby, poté šperk opatrně vysušte měkkým hadříkem.
Nikdy šperk nečistěte zubní pastou nebo chemickými prostředky, které nejsou k tomuto účelu přímo určeny a pozor na gumové či latexové rukavice, připravují šperk o lesk.
Šperky odkládejte na suchém místě, odděleně v látkových sáčcích, krabičkách určených pro šperky, nebo šperkovnicích.
Pokud šperky odkládáte v průběhu dne mimo domov, je dobré mít v kabelce malé látkové sáčky kam můžete šperky uschovat, případně můžete šperk opatrně zabalit do papírového kapesníku. V žádném případě však nedávejte šperky do peněženky k mincím. Kontakt s jiným kovem by je mohl poškodit.
Jak správně pečovat o perly
Perly jsou přírodního původu a obsahují asi 2 % vody čili musí být vystaveny určitému množství vlhkosti, které jim poskytuje právě lidské tělo.
Kosmetiku, parfémy a spreje aplikujte vždy před zkrášlením se perlovými šperky.
Pokud zůstane na perlách kožní výměšek soli z potu či mastnota, tak se časem zničí jejich lesk. Proto před každým odložením šperku otřete perly suchým nebo jen lehce vlhkým hadříkem s kapkou olivového oleje, který pomáhá udržet lesk perel.
K čištění perel nikdy nepoužívejte zubní kartáčky, nebo jiné abrazivní prostředky, nečistěte parou ani chemickými prostředky (ocet, citrónová šťáva, jedlá soda, mýdla, chlór, čistící prášky, saponáty apod.).
Šperky nenoste v prašném prostředí, v prostředí s agresivními výpary, při výkonu těžkých prací, při sportu, sprchování a koupání v minerálních pramenech.
Zabraňte vystavení perlových šperků vysokým teplotám. Při velkém zahřátí ztrácejí barvu i lesk.
V případě ukládání šperků ve velmi suchém prostředí např. trezoru může sucho perly poškodit (mohou i prasknout), proto perly jednou za čas otřete vlhkým hadříkem a neukládejte je do materiálů, které vlhkost sají.
Perly jsou velmi jemné uschovávejte je proto samostatně, styk s ostrými nebo drsnými materiály může jejich povrch poškrábat. Neuschovávejte je proto s jinými šperky, zejména s těmi, kde jsou vsazeny přírodní nebo syntetické drahokamy.